Mau Mau (poznata i kao „Makao“) je kartaška igra iz porodice sličnih igara koje se igraju širom sveta. Na ovoj stranici su kompletna pravila igre.
Osnovno pravilo je da se prvi rešiš svih svojih karti. Podeli se po 6 karti i jedan po jedan igrač igraju u krug. Igrač igra kartu koja se slaže s kartom na stolu ako je ima, ili vuče dodatnu kartu. Ako nema i dalje, potez prelazi na sledećeg igrača. Pročitaj detaljna pravila ispod, sa svim nijansama i specijalnim situacijama!
Sadržaj
Igraj Mau Mau po ovim pravilima na svom telefonu uz Mau King! Preuzmi ovde besplatno online igru Mau Mau! Igraj s igračima širom naše zemlje i osvoji nagrade!
Otvaranje
Igra počinje tako što se odluči koji igrač deli. Taj delilac promeša dva špila karti zajedno i pruža osobi levo od sebe da preseče. Karte su sve okrenute prema dole, tako da onaj koji seče vidi samo leđa od gornje karte.
Sečenje
Onaj koji seče uzima od delioca proizvoljnu količinu karti sa špila koji mu je delilac ponudio. Ne okrećući donju stranu špila prema sebi, sa dna vadi samo jednu kartu i stavlja je na sredinu stola. Ako je ova karta specijalna, uzima je sebi i vadi odozdo sledeću kartu da bi je stavio na sto. Ako je i sledeća karta specijalna, uzima je sebi, i ovo može da se nastavi do ukupno tri specijalne karte. Ako je i četvrta specijalna, sve karte se vraćaju na gomilu i ponovo mešaju i dele.
Deljenje
Delilac deli svima po ukupno šest karti. To čini postepeno, tako što svima deli po tri karte u dva kruga deljenja. U prvom krugu sekaču daje manje karti ako je ovaj pri sečenju dobio neke specijalne karte. Na ovaj način svi igrači imaju po šest karti nakon deljenja, bez izuzetka.
Tok igre
Igru počinje igrač koji je desno od delioca. Ako igraju dva igrača, to je ista osoba koja je i sekla. Dalje se igra nastavlja ukrug, uvek suprotno od kazaljke na satu na početku igre. Svi igrači kriju svoje karte od ostalih.
Potez
Igrač koji je trenutno na redu baca jednu od svojih karti koja se poklapa s kartom na vrhu. Ako nema nijednu takvu kartu, mora da vuče jednu kartu sa špila. Povukavši kartu, može da pokuša ponovo da igra, a u slučaju da i dalje nema, kaže „Dalje“ i red prelazi na sledećeg igrača.
U cilju strategije, dozvoljeno je vući novu kartu čak i ako imaš kartu za igranje. Isto tako može se reći i „Dalje“ bez obzira da li se ima karta za igranje ili ne. Ovo se ne smatra varanjem, nego taktikom, jer ostali igrači ionako nemaju pravo da znaju koje karte neko drugi ima.
Pravila slaganja karti
Karte se slažu jedna s drugom ako imaju isti broj ili isti znak (ili oboje, pošto ima dva špila).

Žandar deluje kao džoker, u smislu da može da se odigra na bilo koju drugu kartu, bez obzira kojeg je ona broja ili znaka. Jedini izuzetak je da ne može da se igra na neposredno nakon drugog Žandara (ne može „Žandar na Žandara“). Nakon igranja žandara, igrač koji ga je bacio određuje s kojim znakom sledeća karta mora da se poklapa, nakon čega igra nastavlja normalno. Više informacija o Žandarima pogledaj ispod u posebnoj sekciji.

Najava zadnje karte
Pri igranju pretposlednje karte, igrač mora najaviti ostalim igračima da će mu ostati samo jedna karta. Izgovara naglas „Zadnja!“. Samo tako može u sledećem krugu odigrati svoju poslednju kartu i pobediti. Ako zaboravi da najavi i neki drugi igrač to primeti, igrač može odmah biti kažnjen sa dve dodatne karte. Takođe, ako zaboravi da najavi i pokuša da odigra poslednju kartu, drugi igrači mogu da kažu „nisi najavio“ i dobija dve dodatne karte, a igra se nastavlja normalno.
Vodi računa da se pobeda mora najaviti svaki put. Ako u sledećem krugu ne uspeš izaći i pobediti, nego moraš vući kartu sa špila, prethodna najava više ne važi i sledeći put kad ostaješ pri jednoj karti opet moraš najaviti.
Najava Mau Mau
Kad igrač ima Žandara kao svoju poslednju kartu, to se zove „Mau Mau“. Pošto ovo znači dodatne poene (vidi ispod, „Bodovanje“), igrač je dužan da obavesti ostale igrače tako što će umesto „Zadnja“ najaviti pobedu govoreći „Mau Mau“. Ovo je posebno važno jer, imajući na umu da se ne može igrati Žandar na Žandara, drugi igrači mogu da spreče ovog potencijalnog pobednika da izađe tako što mu bace Žandara; ako u tome uspeju, taj igrač će morati da vuče kartu sa špila kad dođe red na njega i igra se nastavlja normalno.
Igra se može završiti i višestrukom „Mau Mau“ pobedom, kad nekom igraču ostanu samo žandari u ruci. Pre nego što će mu ostati samo žandari (2, 3 ili više), izgovara „Mau Mau“, a kad dođe na njega red ponovo, baca sve preostale žandare odjednom.
Pobeda
Ako uredno najaviš zadnju kartu, i dođe red na tebe ponovo, igranjem poslednje karte ostvaruješ pobedu.
Ukoliko je poslednja karta neka specijalna, njen efekat se uvažava:
- Ako je poslednja karta Sedmica, dodeljuju se dve ili više karti sledećem igraču. Ovo je bitno kod bodovanja, jer taj igrač ide više u minus. Ako je ova poslednja Sedmica došla nakon jedne ili više drugih Sedmica, taj sledeći igrač dobija onoliko karti koliko mu sleduje (vidi pravila za Sedmicu, ispod)
- Ako je poslednja karta Kec, igrač zapravo nije pobedio. Pravilo Keca je da taj koji ga je bacio mora igrati ponovo, čak i ako je poslednja karta. Drugim rečima, ne može se ostvariti pobeda sa Kecom, tako da pazi da ti to ne ostane poslednja. Ako neko baci Keca nakon što je uredno najavio zadnju kartu, onda prosto vuče sa špila još jednu kartu i igra se nastavlja.
- Ako je poslednja karta Dvojka Tref, četiri karte se dodeljuju prethodnom igraču.
Specijalne karte
U igri „Mau Mau“ postoji nekoliko specijalnih karti, za koje važe posebna pravila.
Na našim prostorima postoje varijacije ovih pravila i bilo bi teško pobrojati sve varijacije. Na primer, Dvojka Kocka (Dvojka Karo) po nekim pravilima zahteva od sledećeg igrača da baci kocku, a ako je nema, da vuče sa špila neograničeno mnogo dok ne dobije kocku. Takođe, zavisno od dogovora, Sedmica „daruje“ sledećem igraču 2 ili 3 karte. Mi ćemo ovde opisati pravila kakva su ugrađena u aplikaciju „Mau King“.
Sedmica
Sedmica bilo koje boje/znaka nalaže sledećem igraču da vuče 2 karte sa špila. Možeš se odbraniti od Sedmice ako i ti imaš Sedmicu – umjesto da vučeš kaznene karte, odigraj i ti svoju Sedmicu i kaznene karte će se odbiti na sledećeg igrača koji će morati vući 4 karte. Ovo može da se nastavi ako i sledeći igrač ima Sedmicu, pa onaj tamo vuče 6 karti itd.
Brojne su taktike kada bacati sedmicu, kad se njome braniti, a kad je zadržati za kraj igre.
Kec
Kad odigraš Keca, igraš ponovo. To je naravno generalno dobro, jer ti pomaže da se brže rešiš svih karti i pobediš, ali je nezgodno ako ti ostane kao poslednja karta jer umesto da pobediš, pravilo kaže da moraš opet da igraš. Pošto nemaš više karti, moraćeš da vučeš jednu iz špila i nastaviš igru.

Osmica
Igranje osmice neopozivo preskače sledećeg igrača. U igri od dva igrača, Osmica ima isti efekat kao i Kec, u smislu da igrač koji je odigra, igra odmah ponovo. Međutim, postoji važna razlika između Kečeva i Osmica, što i u igri od dva igrača jeste dozvoljeno da se igra završi Osmicom.
Žandar
Žandar je džoker i verovatno najjača karta u igri. Može da se igra na bilo koju drugu kartu, osim na drugog žandara. Kad ga odigraš, biraš boju/znak koji će važiti za sledećeg igrača.
Jedno posebno pravilo je vezano za kraj igre: ako će ti ostati samo nekoliko žandara kao poslednje karte u ruci, možeš već tada najaviti pobedu (govoreći „Mau Mau“, vidi gore pravila za najavu zadnje karte) i kad bude ponovo red na tebe odigrati sve žandare jednog za drugim, dok ne isprazniš ruku. To se zove Mau Mau pobeda.
Što se tiče strategije, obrati pažnju da se Žandar broji 20 kad se broje karte posle kraja igre, što je duplo više od bilo koje druge karte. Zato je rizično predugo držati Žandara u ruci kad se igra približava kraju.

Mala dvojka
Odigrana Dvojka Tref (tzv. „mala dvojka“) znači da prethodni igrač mora da vuče 4 karte iz špila. Za razliku od sedmice, nema odbrane protiv nje i karte moraju odmah da se vuku.

Dama
U početku svake igre, smer smene igrača odvija se u smeru obrnutom od kazaljke na satu. Međutim, kada neki igrač baci damu, smer igre se menja. Drugim rečima, igrači će početi igrati u obrnutom smeru, počevši od igrača koji je bacio damu. Igra se nastavlja u novom smeru sve dok neki igrač ponovo ne baci drugu damu (može i odmah), što ponovno menja smer.
Bodovanje
Obično se pre igre dogovori do koliko se igra, a uobičajeno je do 301 ili 501. Kad se partija završi, pobednik dobija minus poene, a gubitnicima se računa plus. Igrač kojem ukupan zbir dođe do dogovorenog broja (npr. preko 301) ispada iz igre, a ostali nastavljaju dok ne ostane samo jedan i on je konačni pobednik.
Nakon svake partije, pobedniku se računa minus:
- Dobija -10 ako je završio običnom kartom
- Dobija -20 ako je završio žandarom
- Dobija -40 ako je završio sa dva žandara
- Dobija -60 ako je završio sa tri žandara
Gubitnicima se sabiraju preostale karte u rukama i zbir dodaje na ukupan dosadašnji rezultat. Karte se računaju na sledećin način:
Karta | Poena |
Karte 2-9 | 2-9, koliko piše na karti |
Deset, Dama,Kralj | 10 |
Žandar | 20 |
Želiš da postaneš Kralj igre Mau Mau? Pogledaj sekciju Pravila igre naše Mau King Akademije i postani istinski ekspert 🎓!