Home » Akademija » Pravila igre Mau Mau » Tok igre Mau Mau: Redosled poteza i dinamika

Tok igre Mau Mau: Redosled poteza i dinamika

Mau Mau, poznata i kao „Makao“, omiljena je kartaška igra koja kombinuje jednostavna pravila sa uzbudljivom strategijom. Ključni aspekt igre je njen tok, odnosno način na koji se potezi igrača smenjuju i kako se igra razvija. U ovom članku objašnjavamo kako funkcioniše tok igre Mau Mau, uključujući redosled poteza, smer igre i osnovnu dinamiku. Ako želiš da savladaš Mau Mau pravila i razumeš kako se igra odvija, nastavi da čitaš!

Osnovni tok igre Mau Mau

Mau Mau je igra u kojoj igrači naizmenično bacaju karte sa ciljem da se prvi reše svih svojih karti. Tok igre zavisi od pravila poklapanja karti i strateških odluka igrača. Evo kako izgleda osnovna struktura:

  1. Početak igre: Nakon sečenja i deljenja karti (pogledajte naš članak Sečenje i deljenje u Mau Mau), svaki igrač ima 6 karti. Početna karta, postavljena tokom sečenja, nalazi se na stolu licem nagore.
  2. Prvi potez: Igru započinje igrač koji se nalazi levo od delioca. Ako se igra sa samo dva igrača, to je ista osoba koja je sekla špil.
  3. Smer igre: Na početku, igra se odvija suprotno od kazaljke na satu. To znači da potezi prelaze na igrača levo od trenutnog igrača. Međutim, smer se može promeniti tokom igre ako se odigra specijalna karta, poput Dame (pogledaj Dama u Mau Mau).
  4. Skrivanje karti: Svi igrači drže svoje karte skrivene od ostalih. Ovo dodaje element iznenađenja i strategije, jer niko ne zna koje karte protivnici imaju.

Redosled poteza

Tok igre Mau Mau zasniva se na redosledu poteza, gde svaki igrač ima priliku da odigra kartu ili preduzme drugu akciju. Evo kako izgleda tipičan potez:

  1. Bacanje karte: Igrač koji je na redu mora baciti kartu koja se poklapa sa kartom na vrhu gomile na stolu. Karte se poklapaju ako imaju:
    • Isti znak (boju): herc, pik, tref ili karo.
    • Isti broj ili vrednost: npr. 7 na 7, Kec na Kec, itd. Na primer, ako je na stolu 9 pik, igrač može baciti bilo koju kartu pik znaka ili bilo koju devetku.
  2. Vučenje karte: Ako igrač nema kartu koja se poklapa, mora vući jednu kartu iz gomile za vučenje. Nakon vučenja, igrač može:
    • Odigrati povučenu kartu ako se poklapa sa kartom na stolu.
    • Izgovoriti „Dalje“ ako ni nova karta ne odgovara, čime potez prelazi na sledećeg igrača.
  3. Strateške opcije: Čak i ako igrač ima kartu koja se poklapa, može odlučiti da je ne odigra, već da vuče kartu ili kaže „Dalje“. Ovo nije varanje, već deo strategije, jer igrač može čuvati određene karte (npr. Žandara ili Sedmicu) za ključne trenutke. Za više o strateškim potezima, pogledajte Strategije za Mau Mau.

Dinamika igre

Mau Mau je poznata po svojoj brzini i nepredvidljivosti. Tok igre može se promeniti u sekundi zbog specijalnih karti ili strateških odluka igrača, pa igrači moraju brzo adaptirati svoju taktiku na novonastaloj situaciji.

U nekim verzijama ove igre, naročito kad se igra kod kuće, dozvoljeno je tzv. „Uletanje“, kad i igrač koji nije na redu može baciti svoju kartu ako je ona npr. identična onoj koja se nalazi na stolu (preduslov je da se igra sa 2 špila).

Iako su karte skrivene, igrači mogu pokušati da „čitaju“ protivnike na osnovu njihovih poteza, poput neodlučnosti pre poteza, ili odluke da kažu „Dalje“, što može da znači da čuvaju karte za kasnije.

Specijalne karte

Sve gore rečeno se menja kad neko odigra specijalnu kartu, jer ove karte menjaju i narušavaju uobičajeni tok igre.

Dama obrće trenutni smer igre. Pošto igra počinje u smeru obrnutom od kazaljke na satu, prva odigrana Dama postavlja smer igre kao kazaljka na satu. Nova odigrana Dama ga vraća u početni smer i sve tako. Pogledaj sve o ovoj karti u tekstu Dama u Mau Mau.

Osmica takođe menja podrazumevani tok. Umesto da red pređe na sledećeg igrača, on se preskače i red prelazi na igrača iza njega. U igri od dva igrača, red se vraća odmah na onog ko je bacio Osmicu. Vidi Osmica u Mau Mau.

Kec (As) slično kao Osmica narušava uobičajeni tok igre. Umesto da red pređe na sledećeg igrača, red ostaje na trenutnom igraču i on mora igrati, kao da nije igrao. Vidi Kec u Mau Mau.

Za ostale specijalne karte i kako one menjaju uobičajeni smer igre, pogledaj sekciju Specijalne karte u Mau Mau.

Tok igre u Mau King aplikaciji

U digitalnoj verziji Mau Mau, dostupnoj preko Mau King aplikacije, tok igre je optimizovan za brzo i glatko iskustvo. Aplikacija automatski upravlja redosledom poteza, smerom igre i primenom pravila za specijalne karte. Igrači mogu lako pratiti čiji je red i koje karte su na stolu, dok aplikacija obezbeđuje fer i nasumičan raspored karti. Pored toga, Mau King nudi online mečeve i ELO bodovanje, što dodaje takmičarski element. Preuzmi aplikaciju na Mau King i iskusite Mau Mau u digitalnom formatu!

Zaključak

Tok igre Mau Mau je srce ove kartaške igre, kombinujući jednostavan redosled poteza sa složenim strateškim mogućnostima. Počevši od igrača levo od delioca, igra se odvija suprotno od kazaljke na satu, uz dinamične promene zahvaljujući specijalnim kartama i taktičkim odlukama. Bilo da igrate sa prijateljima za stolom ili online preko Mau King, razumevanje toka igre ključno je za uživanje i uspeh. Saznajte više o tome šta igrači mogu raditi tokom svog poteza u našem članku Potez u Mau Mau, ili istražite specijalne karte u Specijalne karte u Mau Mau.

Ključne reči: Mau Mau pravila, tok igre Mau Mau, redosled poteza Mau Mau, kako igrati Mau Mau, Mau King aplikacija, kartaška igra Makao.